VEZDEF Öneri ve Düşüncelerinizi Bize Yaza bilirsiniz...
BİRAZ DERS ALIN
Okunma  Yazar: Suat PALA
Yorumlar  Yorum Sayısı: 1
Okunma  Okunma: 27
Tarih  Tarih: 14 Ekim 2011, 23:03

 

Demokrasinin güzel taraflarından biri serbest seçimlerle iktidarı belirlemek olsa da daha önemlisi muhalefetinde olması, bağımsız hareket edebilen sivil toplum kuruluşlarının da bulunmasıdır.

            Günümüzde çokça muhalefet partileri var. Ama maalesef birçoğu tabela partisinden öteye geçemiyor. Aynı durum sivil toplum kuruluşları içinde geçerli.

            Toplumun sesi olması gereken muhalif partiler, sivil toplum kuruluşları özellikle bu günlerde sessiz sedasız iktidarın yarattığı gündemin dışına çıkıp halkın gündemini oluşturamıyor.

            Buna basını da ilave edebilirsiniz. Kuruluş amaçları, tüzükleri, gayeleri, hedefleri takip edildiğinde kağıt üzerinde hepsi çok güzel ama iş icraata gelince pekte öyle olmuyor.

            Yukarıda belirttiğim örneklerin dışında  Vezirköprü Dernekler Federasyonu (VEZDEF) bağımsız bir şekilde hiçbir komplekse girmeden, siyasi taassuptan uzak ilçenin meselelerini her platformda dile getirmeyi başarıyor.

            Özellikle sayın Ali Cengiz’in başkanlığa gelmesinden sonra  yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla birlikte bana göre başarılı işler yapıyorlar. Bunlardan biri de bu hafta gerçekleştirdikleri görüşme. VEZDEF başta Ak Parti olmak üzere mecliste grubu bulunan siyasi partilerden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) den randevu talep  ettiler. Tabi bundaki amaç Vezirköprü’nün sorunlarını bir sivil toplum kuruluşunun ağzından yetkililere iletmektir.

            Randevularına olumlu cevap veren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) deki ofisinde VEZDEF heyetini kabul ederek görüştü.

            Bu görüşmede VEZDEF heyeti ilçenin temel sorunlarını yani eğitimden sağlığa, ulaşımdan işsizliğe, tarımdan hayvancılığa hemen hemen her konuda sorunları Türkiye’nin ana muhalefet partisi liderine ulaştırdılar.

            Bu durum başlı başına bir başarıdır. Bu çabalarından dolayı VEZDEF ekibini kutlamak gerekir. Keşke ilçemizde faaliyet gösteren diğer meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları hatta muhalefetteki  siyasi parti temsilcileri  aynı duyarlılıkla aynı çabaları sarf etseler.

            Bazen büyük umutlarla hatta büyük kavgalarla kurulan bir çok sivil toplum kuruluşu tabela kuruluş olmaktan öteye geçemiyor. Şimdi hatırlıyorum da bu ilçede Kent Konseyi neden kurulmuyor diye eleştiriler olurdu. Kurulduğunda da yönetimine şu gelmeli bu gelmeli diye çekişmeler olmuştu. Sahi büyük gürültülerle, büyük umutlarla kurulan bu dernek ne oldu.

            Ben söyleyeyim mi işin içine siyasi beklentiler girerse o iş sivil bir girişim olmaktan çıkıp siyaset kurumunun yedeği şeklini alır. O zamanda işlevini siyasetçilerin işaretleri doğrultusunda gerçekleştirmeye başlar.

            Bu durum yalnız sivil toplum kuruluşları için değil, hür basın içinde geçerli. Güç odaklarına veya şu veya bu şekilde siyasi odakların ipoteği altına girenler artık halkın gündemiyle değil bağlı bulundukları güç odaklarının gündeminin peşinden gitmek zorunda kalırlar.

            İşte siyaset oyununun dışında kalan VEZDEF yöneticilerinin her platformda Vezirköprü’nün sorunlarını dile getirebilmelerini güzel bir gelişme olarak görüyorum. Bu çabalarından dolayı dernek yöneticilerini kutluyorum.

Kaynak Vezirköprü Yaşam Gazetesi

  
1656 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Başkan'a Mesaj Yaz
Vezirköprü'den Kareler
REKLAM ALANI

Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret58475